Своєчасна діагностика та лікування варусної деформації стоп у дітей

Дата: 16.12.2015 Переглядів: 3403 Коментарі: 0

Варусна деформація стоп – це набута (у молодшому дошкільному віці) неправильна установка стоп із опорою на зовнішній край та нерівномірним розподілом навантаження. У зв'язку з тим, що варусна деформація стопи на перший погляд схожа з клишоногою, ці патології нерідко плутають. Однак, на відміну від клишоногості, яка є вродженою патологією, варусна деформація стоп формується, як правило, у перші роки життя, коли дитина починає ходити. Тому дуже важливо розпізнати це захворювання на початкових етапах, коли стопа ще не сформувалася остаточно, оскільки це покращить прогноз та ефективність лікування. Це захворювання зустрічається досить часто у дітей. У цьому слід пам'ятати, що варусні стопи може бути зумовлені гіпертонусом новонародженого, й у разі така деформація вважається нормою до тримісячного віку.       

Як розпізнати варусну деформацію стоп?

Ноги малюка, який почав ходити, мало чим нагадують ноги дорослої людини. На відміну від дорослих, стопа в дітей віком остаточно не сформована, а більшість кісток складається з нещільно прилеглих друг до друга хрящів. У зв'язку з цим м'язи, фасції та зв'язки схильні до процесу розтягування. Остаточно стопа дитини та її склепіння повинні сформуватися лише до 3-4 років, хоча не виключено, що формування може відбутися і в пізнішому віці. до 6-7 років. Дуже важливо помітити перші ознаки появи деформації, щоб своєчасно розпочати лікування.  При варусній (ще її називають «О-образной») установці, деформація ступнів виглядає таким чином, що коліна дитини в положенні стоячи і з щільно притиснутими один до одного стопами, не стуляються, а між ними є невеликий простір. Самі стопи при цьому злегка відхилені назовні, при цьому основне навантаження падає на зовнішню сторону. Варусна деформація стопи у дітей формується внаслідок того, що стопа при ходьбі встановлюється неправильно, тяжкість тіла розподіляється нерівномірно, що призводить до втрати здатності стопи до коливань. Таким чином, зменшується здатність стопи амортизувати удари, що веде до незручної ходи шкарпетками всередину. Згодом порушується рухливість у гомілковостопному суглобі, змінюється стан дрібних м'язів та зв'язок стопи (відбувається скорочення одних зв'язок та розтягнення інших). Таке маля погано бігає і часто падає, а також ніяково стрибає. Ранніми ознаками варусної установки є стирання взуття, особливо його зовнішньої сторони. При цьому стає помітно, що каблук у взутті стирається нерівномірно. Дитина при ходьбі стаптує його більше із зовнішньої сторони, ніж з внутрішньої. Це спостереження має   насторожити батьків навіть коли ще непомітні прояви варусної деформації.          

Можливі методи лікування варусної деформації стоп

Дана патологія важко піддається лікуванню у дорослих, проте у дітей через остаточне формування та зміцнення м'язів, зв'язок та фасцій тільки до шкільного віку, можлива повна корекція деформації та запобігання розвитку наслідків захворювання при своєчасному початку лікування. Консервативні методи лікування полягають у підборі ортопедичного взуття, індивідуально розробленому комплексі вправ, фізіотерапії та проведенні курсу лікувального масажу. Все це спрямоване на зміцнення м'язів та зв'язок стопи, які згодом утримують стопу у правильному положенні. Взуття повинне бути з високим задником, ортопедичними устілками, стяжками, супінаторами та пронаторами. Зроблено антиварусне взуття по спеціальній колодці, і має перешкоджати зовнішньому розвороту стопи. У разі тривалої відсутності належного ефекту від перерахованих вище методів лікування можливе застосування хірургічних методів корекції варусної деформації стоп. У реабілітаційному періоді після операції також призначають курс масажу та спеціальних вправ, що допомагає закріпити ефект.

Коментарі

Будьте першим, хто залишить тут коментар!

Написати коментар