Що таке супінатор?

Дата: 22.03.2017 Переглядів: 63203 Коментарі: 0

Що таке супінатор і чи потрібен він у взутті? Існує думка, що гарна устілка або взуття має бути з супінатором. Що таке супінатор і що таке гарне він робить?

   Але почнемо з біомеханіки, науки, яка вивчає рухи тіла людини. Стопа складається з безлічі суглобів. Основні рухи в стопі відбуваються навколо гомілковостопного суглоба. Які рухи можливі у стопі?

Отже в стопі можливі такі рухи:

  • Згинання Flexio та розгинання extensio (Dorsiflexion and plantarflexion).
  • Приведення adductio та відведення abductio,
  • Відхилення стопи від середньої лінії назовні eversio і всередину inversio.

Але є і складні рухи в стопі, які об'єднують усі перераховані вище рухи. Це пронація (pronatio) та супінація (supinatio).

Спрощена схема: пронація та супінація.

З усіх біомеханічних процесів, що відбуваються в ногах людини під час бігу чи ходьби, основними є складні рухи, такі як пронація та супінація. Пронація – універсальний механізм амортизації, створений природою пересування людини на двох ногах. У чому суть цього процесу? При зіткненні стопи з поверхнею її склепіння починає ставати все більш плоским, гасячи цим ударне навантаження (медична назва — дорсифлексія). Його робота віддалено нагадує роботу автомобільної ресори. Схематично це можна так: На додаток до роботи склепіння включається і гомілка, зміщуючись всередину (Еверсія) і розгортаючи стопу (Абдукція), що теж збільшує амортизацію. Загальне збільшення поверхні зіткнення дає додаткову стійкість та покращує відштовхування. Схема нижче: Коли зайва енергія була погашена, а центр тяжкості людини, що біжить або йде, почав переміщатися вперед по ходу руху, то в силу набирає друга фаза крокового циклу. Супинація - одночасно зі зміщенням центру тяжкості людини, м'язи стопи та гомілки починають посилювати свою роботу, "включатися". З рухомої системи вони стають жорсткою, але пружною опорою, що акумулює енергію майбутнього поштовху. Супінація має зворотні стадії щодо пронації, а саме: інверсія - повернення гомілки у звичну площину роботи; аддукція - стопа перестає перебувати переважно на внутрішній поверхні, опора на неї зміщується у бік плюсневих кісток (тобто вперед); і власне супінацію - напруга м'язів і зв'язок склепіння стопи, відновлення його прогину. Якщо процес пронації спрямований на пом'якшення та правильність постановки стопи, то супінація сприяє активній фазі поштовху. Дуже важливо не плутати ці два поняття, адже вони протилежно різні, однак у багатьох джерелах термін супінації опускається і всі фази кроку називають просто пронацією. Отже, основна функція стопи – ресора. Пронація та супінація - це процес, рух, які відбуваються в стопі під час ходьби, бігу і спрямований на те, щоб погасити ударне навантаження, яке виникає при зіткненні стопи з опорою. Це процес амортизації ударного навантаження.

Що таке супінатор?

Тепер повернемося до того, що таке супінатор? Супінатор - це те, що виводить стопу в положення супінації і фіксує її в такому положенні. Відповідно пронатор - це те, що виводить стопу в положення пронації і фіксує її так. Навіщо це потрібно? Це необхідно при відповідних деформаціях стопи, наприклад, при вальгусній деформації заднього відділу стопи, коли п'ята відхилена всередину і її необхідно за допомогою супінатора повернути назад у фізіологічне положення. В цьому випадку необхідний супінатор під п'яту або всю стопу.

Чи потрібні супінатори у звичайному взутті?

Слід зазначити, що природні склепіння в устілках, які повторюють фізіологічний рельєф стопи, є супінаторами. Правильно їх називати викладкою склепінь стопи. Тому елементи, що коригують, у вигляді супінаторів у звичайному взутті немає необхідності встановлювати. При нормальному функціонуванні склепінь стопи супінатори створюватимуть дискомфорт, а не допомагатимуть. Устілка ортопедична зроблена по індивідуальному зліпку стопи. Виділено рельєф стопи. Видно всі склепіння стопи: поздовжні і поперечний.

Устілка ортопедична зроблена по індивідуальному зліпку стопи. Виділено рельєф стопи. Видно всі склепіння стопи: поздовжні і поперечний.

Пов'язані товари