Індивидуальні ортопедичні устілки
Ортопедичні устілки бувають для масового виробництва та індивідуальні. Звичайні виробляються масово на середньостатистичну стопу. Однак стопа така ж неповторна, як і відбиток пальця людини! Виріб, зроблений за шаблоном, просто не може підійти всім, оскільки однакових стоп не буває. У цих випадках ідеальним виходом є індивідуальне виготовлення ортопедичних устілок.
Індивідуальне виготовлення устілок дозволяє врахувати особливості саме Вашого організму: вага, будова стопи, деформації стопи при русі. Індивідуальну устілку можна коригувати, поетапно наводячи стопу у правильне положення, або змінювати форму з урахуванням зростання стопи. Усунути біль у стопах, ногах, спині при захворюваннях опорно-рухового апарату та запобігти травмам при активному занятті спортом здатні лише індивідуально виготовлені ортопедичні устілки. Індивідуальні ортопедичні устілки не можна купити готовими в ортопедичному салоні або аптеці, їх можна зробити лише на вашій нозі. Існує багато технологій виготовлення відбитка вашої стопи.
Методи, що використовуються при індивідуальному приготуванні ортопедичних устілок:
- Метод виготовлення індивідуального ортопедичного устілки з використанням гіпсового зліпка стопи. Технологія складається з 3х етапів: зняття зліпка, виготовлення по зліпку гіпсової колодки, формування устілки по індивідуальній колодці. Особливості цієї технології:
- технологія вимагає від фахівця високої кваліфікації, досвіду та знань в ортопедії та подології;
- зняття зліпка проходить з використанням гіпсового бинта, під час накладання гіпсового бинта спеціалістом
проводиться корекція склепінь стопи, процедура обмежена часом застигання гіпсу; - суб'єктивний підхід до виготовлення устілок (залежить від досвіду спеціаліста), т.к. діагностика стопи безпосередньо не впливає на процес виготовлення стель;
- терміни виготовлення від 3-4 тижнів;
- використовуються ортопедичні матеріали високої якості;
- володіє високими лікувальними та коригуючими властивостями. - Технологія ручного моделювання склепінь стопи на нозі пацієнта з використанням розігріву пластикової основи устілки. Особливості методу:
- не вимагає високої кваліфікації спеціаліста;
- метод приблизно індивідуальний, т.к. використовуються стандартні, заздалегідь заготовлені усереднені елементи устілки;
- також метод має суб'єктивний підхід, т.к. результати сканування стопи (якщо вони є) не надають
прямого впливу на виготовлення устілок.
- швидкість виготовлення устілок - 30-40 хвилин.
- пластикова основа каркасних устілок (основа жорсткий пластик) перешкоджає фізіологічному руху в
суглобах стопи при ходьбі чи бігу. Що, наприклад, для спортсменів виявляється особливо шкідливим через
обмеження рухливості у стопі.
- низька ціна продукту. - Виготовлення ортопедичних устілок з використанням 3D-сканування стопи та 3D фрези.
- висока якість сканування стопи - сканер дозволяє створити 3-мірний формат рельєфу стопи.
- висока якість виготовлення устілки - дані вимірювання, оброблені спеціальною програмою, передаються на 3D - фрезу. Пряма залежність даних виміру на форму устілки - індивідуально під клієнта.
- швидкість виготовлення - можливість виготовлення устілки день у день.
- використання спеціальних ортопедичних матеріалів - евапори різної щільності та складу.
- устілки можуть поєднувати в собі кілька матеріалів різної щільності. - процедуру вимірювання проводять фахівці в галузі подології або ортопеди-травматологи. - вирізання устілки проводить машина - 3D фреза протягом 30-50 хвилин в залежності від складності устілки.
- устілка безкаркасна, що дозволяє використовувати її для активних людей і для спортсменів.
Останній метод ми використовуємо у своїй практиці з 2016 року. Це точний, 100% тривимірний вимір, що не має аналогів на світовому ринку - швейцарська технологія, яку розробила. компанія Orthema (Швейцарія).
Технологія виготовлення індивідуальних ортопедичних устілок Orthema включає 3 етапи:
- Діагностика з використання тактильного 3D сканера стопи Ortema
- Обробка даних діагностики за допомогою спеціальної програми.
- Виготовлення устілок за допомогою 3D фрези з використанням даних програми.