Чи потрібне вашому малюку ортопедичне взуття?

Дата: 30.01.2017 Переглядів: 5835 Коментарі: 0

Як визначити, чи потрібне вашому малюку ортопедичне взуття?

Щойно малюк стає на ніжки і намагається зробити перші кроки, батьки відразу дитячий гардероб наповнюють і взуттям. Яке взуття обрати для свого чада? Малюсенькі, лялькові черевички такі красиві! Або ж потрібне "правильне" ортопедичне взуття, про що батьки вже неодноразово чули з різних джерел і вже налякані. Вже на раз на сторінках в соцмережах читали поради досвідчених і навіть лікарів про те, що з перших кроків потрібно одягати на дітей ортопедичне взуття, з високим жорстким задником і жорсткою підошвою, інакше у дитини буде неправильно розвиватися стопа, може виникнути плоскостопість , А то й того гірше - клишоногість, ніжки скривляться або іксом або колесом ... Загалом, страх і жах! Може краще підстрахуватися і позбавити свого малюка від таких можливих негативних наслідків, і взути ортопедичне взуття! Що тут  правда, а що  міф, ми допоможемо вам розібратися.

Чи потрібне ортопедичне взуття дітям з перших кроків?  

НІ. Не потрібна! І навіть шкідлива! Здоровим дітям у жодному віці не потрібно носити ортопедичне взуття. А з перших кроків у малюка не повинно бути нічого що "корегує", або що "сприяє", сковує руху і заважає природній рухливості суглобів, зв'язок і кісточок стопи.  У період початку ходьби та активного розвитку стопи дитина повинна більше ходити босоніж по різних нерівних поверхнях - траві, піску, камінчиках.  Загалом, не ортопедичне взуття сприяє формуванню склепінь стопи та зміцненню зв'язок, а "босоноге дитинство" має найкращий "ортопедичний ефект".

Ну а в тих місцях, де не обійтися без взуття (на вулиці, на паркетній або плитковій підлозі), взуття потрібно взувати обов'язково з високою та укріпленою п'ятою, - запитаєте Ви

НЕ ОБОВ'ЯЗКОВО. Загалом, розумне зміцнення п'яти не завадить самому черевику довше зберегти форму, але занадто жорсткий і високий задник може призвести до обмеження рухливості суглобів стопи та гомілки і, в деяких випадках, навіть до травми. Найкраще взуття з невисоким, помірно твердим задником (у заднику не повинна при натисканні пальцями легко з'єднуватися внутрішня і зовнішня сторона).  У заднику не допускається використання жодних пластикових, а тим більше металевих пластин усередині!

Ну а арочне склепіння, ну або як люди часто його називають "супінатор" вже точно має бути у всьому взуття обов'язково і підтримувати склепіння стопи - заперечете Ви

Дивлячись що ви називаєте супінатором. М'яка подушечка, яка по суті своєю ділить черевичок на передню і задню частину і розташовується посередині внутрішнього краю - ніякого відношення до профілактики і, тим більше, до лікування плоскостопості не має. Ця деталь просто центрує устілку. Також, ще допомагає визначити правий-лівий черевичок. Більше ніякого функціоналу м'яка подушечка не несе. Якщо ж йдеться про жорсткий горбок по внутрішньому краю устілки (цю деталь вже можна назвати супінатором), то вашому малюку в період розвитку стопи, десь до трьох-чотирьох років, ніякі супінатори не потрібні. У маленьких дітей, там де ми хочемо натиснути цим супінатором і "підтримати" склепіння - розташовується жирова подушечка, яка в природних умовах і без впливу травмуючих ніжну ніжку малюка деталей з часом сформується в поздовжнє склепіння стопи.  Ну а якщо щось піде не так, то тільки досвідчений ортопед повинен рекомендувати, як і за допомогою чого потрібно коригувати і виправляти.

Чоботи повинні допомагати стопі формуватися

У сучасному світі без взуття звичайно ж не обійтися, босоніж скрізь і завжди не походиш.  Взуття не допомагає маленькій стопі сформуватися, вона повинна як мінімум  НЕ ЗАВАЖАТИ зростанню та розвитку стопи, надати свободу! Хороше взуття повинне бути пошито так, щоб ніжка себе почувала абсолютно комфортно, ніде не затискалася і не стискалася - формувалася так, як дано матінкою-природою. Вибираючи взуття своєму, що тільки починає ходити, здоровому малюку - потрібно звертати увагу на:

  • матеріали: тільки натуральні - шкіра, замша, нубук, текстиль, що не дозволяє потіти ніжці;
  • невеликий каблучок;
  • підошва має гнутися по лінії згинання стопи в природному кроці;
  • широка шкарпетка, що анатомічно повторює форму ніжки, щоб пальчики не були затиснуті і був невеликий запас їх зростання;
  • легкість. Тяжке взуття заважає ходити і навантажує хребет;
  • невисокий, у міру укріплений задник.

Ось мабуть і вся "ортопедія", необхідна для правильного розвитку та формування стопи вашого малюка. Нехай дітки ваші ростуть здоровими та міцними, а вам головне не заважати їм у цьому своїми забобонами!