Розвиток ходьби і рухів у дитини в залежності від віку
Однорічна дитина в ортопедичних дитячих босоніжках У міру дорослішання стопи дитини зазнають глобальних змін. Процес розвитку йде таким чином, що дитина поступово освоює нові навички та вміння, пов'язані з ходьбою, бігом, іншими видами активності, що припадає на ноги. Розглянемо докладніше основні етапи становлення та розвитку процесу ходьби у дітей різного віку.
Вікові етапи становлення локомоції та ходьби у дітей
Вік до 1 року
Перший рік життя - період прискореного темпу зростання тіла дитини. У цей часовий проміжок довжина тіла малюка збільшується приблизно в півтора рази. Щодо маси тіла, то вона потроюється. До 1 року маса нижньої кінцівки малюка становить близько 10% загальної маси тіла. Маса стопи не перевищує 1%.
Довжина стопи дитини, яка тільки з'явилася на світ, в середньому становить 7,5 см. У міру зростання вона збільшується до 13,5 см (у віці від 6 до 12 місяців).
Процеси зростання стопи завдовжки протікають і натомість процесів формування склепіння, остаточне освіту якого завершується до 1 року. По досягненню однорічного віку починається осифікація кісток стопи і вже є варус гомілок. Перші кроки дитина починає робити у віці від 12 до 13 місяців.
Вік від 1 до 2-х років
У цьому віці довжина стопи дитини становить 12 довжини стопи дорослої людини (що відповідає 13,5 - 15 см). По досягненню 1 року у житті дитини починається етап самостійної ходьби. У перші кілька місяців після перших кроків відбувається пристосування ритму ходьби до її швидкості, дитина вчиться тримати рівновагу. До півтора року вже сформоване почуття рівноваги дає маленькій людині можливість:
- переносити вагу тіла на 1 ногу;
- робити махи ногою (наприклад, ударяти по м'ячу);
- підкидати різні предмети нагору.
Після успішного подолання цього етапу дитина вчиться згинати і розгинати тулуб у положенні стоячи, що в нього чудово виходить вже починаючи з півторарічного віку.
У міру наближення до двох років дитина може виконувати основну рухову активність — ходити, бігати, стрибати на двох ногах, тримати рівновагу, не завалюватися вбік і не падати в положенні стоячи на одній нозі. Збільшення амплітуди рухів у найбільших суглобах нижніх кінцівок (тазостегновому та колінному) дозволяє на даному етапі освоїти ходьбу сходами. У міру дорослішання варусна установка колінних суглобів зменшується.
Вік від 2 до 3 років
У дитини двох років склепіння стопи може бути визначене виключно під навантаженням. У цей час у малюка досі збережено хапальний рефлекс пальців стопи. 15-19 мм - саме такою є висота бугристості човноподібної кістки. На даному етапі дитина без проблем стрибає на обох чи одній нозі, піднімається чи спускається сходами. З іншого боку, відбувається подальше вдосконалення навичок ходьби, подовження кроку, скорочення періоду опори на ступні. Всі рухи дитини стають ще більш синхронними та добре контрольованими.
Вік від 3 до 4 років
У дитини спостерігається розвиток почуття рівноваги. В цей час він може самостійно утримувати рівновагу на одній нозі до 10 секунд, а також ловити предмети. Крім того, відбувається зменшення маси підшкірно-жирового шару у підошовній стороні стопи.
Розвиток ходьби в дітей віком. Хлопчик у дитячому ортопедичному взутті Ортофут у КиєвіВік від 4 до 5 років. До віку 5 років відбувається остаточна осифікація човноподібної кістки. Довжина стопи у цьому віці досягає 18-18,8 см. Поступовий розвиток м'язів гомілки забезпечує можливість ходьби на п'ятах. Також спостерігається підвищення жорсткості зчленувань стопи та зменшення ступеня свободи суглобів стопи.
Вік 5-7 років
До цього періоду довжина стоп дитини вже досягає 20 см. У дівчаток окостеніння апофізу кістки п'яти завершується до 6 років, у хлопчиків — до 7. Також відбувається:
- зменшення амплітуди розгинання гомілковостопного суглоба;
- наростання сили розгиначів стопи.
Вік від 8 до 11 років
Тимчасовий проміжок під час якого довжина стопи становить від 21 до 23,7 см. Саме в цей період закінчується процес формування склепінь стопи, а також відбувається окостеніння кісточки великогомілкової кістки, стрімке зростання плюсневих кісток.
Спостерігається виснаження та стрімке зменшення підшкірної жирової клітковини на підошві стопи, яка стає мінімальною. Відхилення тіла дитини на сторони під час ходьби стають мінімальними. Під час рухів параметри ходьби максимально наближаються до параметрів дорослої людини.
Вік від 11 до 14 років
Діти чоловічої статі формування стопи завершується до чотирнадцяти років. У цей час їхня довжина вже становить 22 см або більше. При довжині стопи 26 см вона становить 15% загальної довжини тулуба. Процес формування стоп у дітей різних статей до 12 років відбувається однаково. Після 12 років у хлопчиків спостерігається зниження склепіння стопи порівняно з дівчатками. У юнаків віком від 12 років відзначається збільшення сили м'язів задньої групи гомілки.
У цей час і в чоловіків, і в дівчат структура кроку стає максимально наближеною до структури кроку дорослої людини.
Використовувані матеріали:
- Бальсевич В.К. Онтокінезіологія людини. М. 2000. Hudson I, Catterall A/ Posterolateral release for resistant club foot. J Bone Joint Surg Br. 1994.
- Баценко Н.Ф. Вікові особливості формування склепінь стопи// Вікові особливості фізіології дітей та підлітків. Тез 2й Всесоюзної конференції, М. 1981.
- Gould N. Shoes versus sneakers в toddler ambulation. Foot ankle. 1985 Oct (2):105-7.
- Echarri JJ, Forriol F. Розвиток у footprint morphology …відносини між цією і wearing черевики. J Pediatr Orthop B. 2003/
- Ревенко Т.О., Глоба А.Т. Дитяча стопа та взуття. 1980.
- Woollacott MH, Shumway-Cook A. Postural dysfunction during standing and walking в дітей з cerebral pulsy: what are the underlying problems and what new therapies might improve balans? Neural Plast. 2005; 12(2-3):211-9.
- Sulaiman AR, Nordin S, Faisham W, Zulmi W. Сумісний nonunion доповнюючи аккуратним фібліарним graft treatment for congenital pseudoarthrosis of tibia. J Orthopaed Surgery, 2006:14